[e38&e39] Zmiana kierunków przełączania steptronic

Zmiana kierunków przełączania steptronic

Postprzez Bartos » 11 sie 2016, o 14:14

W tutorialach dobry nie jestem i nawet zdjęć nie mam bo robiłem to przy okazji sprzątania i nie robiłem fotorelacji, ale dam radę:

Jeśli komuś przeszkadza, że w e38 i e39 do 2001r steptronic działa na zasadzie
+ do przodu bieg w górę
- do tył redukcja biegu

(mi to bardzo przeszkadzało bo zawsze się myliłem)
jest prosty sposób aby to zmienić. paręnaście minut roboty.

1. Trzeba ściągnąć drewno z tunelu środkowego, dla e38 tak> zrob-sam-wnetrze/demonta-drewna-tunelu-i-naprawa-popielniczki-t13.html

oczywiście popielniczki nie trzeba rozbierać, ja nawet nie rozłączałem przewodów od zapalniczki.
2. Teraz mamy już widok na mechanizm zmiany biegów pod drewienkiem, dla ułatwienia od plastikowej osłony lewarka można odłączyć kabelki podświetlające.

3. Szukamy po prawej stronie lewarka (głęboko w dole) kostki o kolorze bordowym lub żółtym w zależności od rodzaju skrzyni lub rocznika, lub regionu z jakiego pochodzi auto. Ale przeważnie jest to bordowa wtyczka z 4 przewodami.

Obrazek

Obrazek

4. Jak już ją znajdziemy (chyba nawet innej w tej okolicy lewarka nie ma) grzecznie i powoli staramy się ją wyjąć by nie urwać przewodów lub zaczepu w który jest zamontowana.

5 Rozpinamy wtyczkę ostrożnie i otwieramy ją w jej dolnej części (wtyczka z pinami nie bolcami)

6. Interesują nas dwa środkowe piny, jeśli mamy bordową wtyczkę jest to przewód koloru niebieskiego i fioletowego. Wciskając zapadki w pinie wysuwamy je z obudowy wtyczki i zamieniamy miejscami, czyli fioletowy przewód na miejsce niebieskiego, a niebieski na miejsce fioletowego

Obrazek

7. Spinamy wtyczkę i możemy sprawdzić, odpalamy silnik i machamy lewarkiem. Do tył powinien przełączać bieg w górę, a do przodu redukować.
Jak jest wszystko OK, to upinamy ładnie przewód w swoje miejsce i zajmujemy się sprawą kosmetyczną.

8. Ja kupiłem przez przypadek obudowę lewarka z e39 z odwróconymi biegami za ok 20zł na allegro.

Obrazek

Interesuje z niej (jeśli mamy e38) nas tylko sama etykietka plastikowa z numeratorem.

Obrazek

Żeby ją wydostać, wystarczy odkręcić od spodu 3 śrubki wkrętakiem małym krzyżakowym i wyjąć plastik.
Analogicznie przekładamy go do naszej obudowy i łączymy przewody od podświetlenia przycisków jeśli któryś odłączyliśmy.

Nic więcej nie trzeba robić. Wszystko działa jak powinno, biegi w steptronicu są odwrócone jak w e39 po 2001r, serii F i G.

Teraz wystarczy wszystko poskładać do kupy, założyć drewno tunelu środkowego, analogicznie w odwrotnej kolejności jak rozbieraliśmy.

Po wszystkim mamy tak:

Obrazek

PS. Jeśli montujemy do kierownicy łopatki to również w tym wypadku musimy się dostać do kostki i wlutować przewody do dwóch środkowych kabelków, które będą przeciągnięte i łączone z taśmą kierownicy.
Ostatnio edytowano 11 sie 2016, o 14:23 przez Bartos, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Bartos

Blog: Wyświetl wpis (0)
Moje auto: E38 730d

Re: Zmiana kierunków przełączania steptronic

Postprzez sylwekk » 11 sie 2016, o 14:22

Przecudnie :)

Dzięki!
ex TaDeuSz ;)
Obrazek
sylwekk
Site Admin

Blog: Wyświetl wpis (3)
Moje auto: 740D '01

Postprzez tomtom1994 » 11 sie 2016, o 17:55

Prosta modyfikacja a bardzo ułatwia życie.
Całkiem dobrze wyszedł Ci ten tutorial :D
tomtom1994

Moje auto: E39

Postprzez hektorek106 » 11 sie 2016, o 18:57

Ciekawe czy byłby sens zamontować łopatki do skrzyni 5hp30 432 ;D -jak nazwiemy tą skrzynię również steptronic ;)
hektorek106

Moje auto: bmw e38 740ia 94r

Postprzez Bartos » 11 sie 2016, o 19:02

steptronic to nazwa w bmw, tak jak w vw tiptronic, czyli skrzynia automatyczna z możliwością ręcznej zmiany biegów
Obrazek
Bartos

Postprzez hektorek106 » 11 sie 2016, o 19:14

ja również mogę zmieniać ręcznie ale jak dam na 2 to mam 1 i 2 i jak byś to nazwał?
hektorek106

Moje auto: bmw e38 740ia 94r

Postprzez Bartos » 11 sie 2016, o 19:20

Masz zwykły automat, albo steptronic, dopasuj sobie,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tiptronic
Obrazek
Bartos

Postprzez Mr.Jones » 12 sie 2016, o 15:25

A ja naprawde nie rozumiem tej logiki młoda ma smaxa z powershiftem i nichujeczka nie moge sie z tym ogarnąć, szczesliwy jestem jak wsiadam do bumy albo eresa :D
Mr.Jones
Site Admin

Moje auto: 730D 2001

Postprzez sylwekk » 12 sie 2016, o 15:40

Ale czego nie ogarniasz, Dżąsik? JEśli nie wierzysz w ergonomię, to przecież nic nie musisz przerabiać ;D
ex TaDeuSz ;)
Obrazek
sylwekk
Site Admin

Blog: Wyświetl wpis (3)
Moje auto: 740D '01

Postprzez PiotrWawaBmw » 13 sie 2016, o 23:50

@ Bartek jestem pod wrażeniem :thup: jasny i dokładny przekaz merytoryczny :thup: :read: u siebie tego na razie nie zrobię chce zachować oryginalność.
PiotrWawaBmw

Moje auto: BMW E38 silnik M57

Powrót do Zrób to sam