Kamera cofania

warszawa_24
Moje auto: E38 728iA

Re: Kamera cofania

Post autor: warszawa_24 » 25 mar 2016, o 20:08

A mam jeszcze jedno pytanko o ten mój nie działający tryb automatyczny.
Czy czytnik MK3 współpracuje idealnie z wyświetlaczem 4:3? Działają wszystkie klawisze itp?

Awatar użytkownika
Bartos
Moje auto: E38 730d

Post autor: Bartos » 25 mar 2016, o 20:36

z tego co wiem, to nawet mk4 współpracuje, przecież w końcowej fazie produkcji e38 mk3 był na wyposażeniu.
Obrazek

Awatar użytkownika
sylwekk
Site Admin
Moje auto: 740D '00
Kontakt:

Post autor: sylwekk » 25 mar 2016, o 21:58

Wszystko będzie działać.
ex TaDeuSz ;)
Obrazek

warszawa_24
Moje auto: E38 728iA

Post autor: warszawa_24 » 26 mar 2016, o 03:22

Bardzo dziękuję ;)

Yazda
Moje auto: e38 740i

Post autor: Yazda » 7 sty 2017, o 13:14

Witam!
A więc sprawa wygląda tak, jakieś 2 tygodnie temu zamontowałem so swojej 7 kamere cofania, moje auto fabrycznie wyjechało z czytnikiem MK II oraz ekranem 4:3. Jeszcze przed montażem kamery zmienilem sobie ekran na 16:9, wszystko fajnie pięknie chodzi na całym ekranie ale gdy wrzucimy wsteczny bieg i odpala się kamera ekran, działa ale jest w formacie 4:3 na środku ekranu, ok poczytałem troche na internecie i podobno rozwiązaniem powinna być zmiana Tunera TV na taki od wersji MK III pod ekran 16:9.

Więc zakupiłem tuner o oznaczeniach 6 946 423

Podpinam kostki, odpalam i ekran ładnie pokazuje 16:9 również w opcjach pojawiła się zmiana między funkcjami 4:3,16:9, oraz zoom. Wszystko fajnie pieknie tylko gdy wrzucam bieg i odpala się kamera ekran jest ....czarny. Tuner nie podchodzi? Na oryginalnym kamera fajnie działa ale niestety w formacie 4:3 na środku ekranu.
Nie wiem dlaczego pod tym tunerem nie działa to jak powinno.

Jeśli ktoś zna rozwiązanie, bardzo chętnie posłucham.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Bartos

Post autor: Bartos » 30 sie 2018, o 15:21

Kamera cofania zamontowana.
Ja kupiłem taką, https://allegro.pl/elegancka-kamera-cof ... Y2Q0NGI%3D
Po odcięciu wtyczki chinch mamy 3 kable, żółty, czarny i czerwony, obraz przesyłany jest tylko przez 2 kable, żółty plus i czarny minus/ekran, czerwony pomijamy.

Zamontować można tak jak Sylwek, wycinając otwór w blendzie na wymiar kamery by ją głębiej osadzić lub tak jak ja, wywierciłem tylko otwór na śrubę i kabel i przykręciłem do blendy. Niestety trzeba wywiercić w blasze klapy otwór by schowała się śruba kamery i nakrętka bo inaczej nie zamontujemy blendy. Skracanie śruby nic nie da bo przeszkadza jeszcze nakrętka i przewód.

Ja po fakcie wpadłem na pomysł by pozbyć się śruby z kamery i przykleić ją do blendy przepychając sam przewód. może by to zdało egzamin.
Podłączenie jest proste, więcej rozbierania jeśli chcemy ułożyć przewody obok fabrycznych. Ściągając wykładzinę klapy na pewno nie trzeba wyjmować przycisku jej zamykania (hydroklapa).

Co do przeciągania przewodów kamery z klapy do wnętrza przez przelotkę gumową - u mnie nie przeszły było za ciasno, musiałem rozciąć gumę, i jak się okazało to był dobry pomysł bo niektóre przewody z racji lat miały już popękaną izolację i niedługo mogłoby zrobić zwarcie.

Co do instalacji to montaż prosty, aczkolwiek opis Sylwka jest dla znających się na elektryce.
ja wspomagałem się rysunkiem poniżej

================

- sygnał z kamery, w mojej żółty przewód do pinu 13 biała wtyczka
- ekran kamery , czarny przewód do pinu 14 biała wtyczka

- z przekaźnika z pinu 30 ciągniemy przewód do niebieskiej wtyczki pin 17
- z przekaźnika pin 85 i 87 mostkujemy i łączymy go z przewodem minus od zasilania kamery (dodatkowe przewody kamery - zasilające, nie od obrazu)i to wszystko łączymy z dowolnym punktem masy w samochodzie
- z przekaźnika pin 86 łączymy z plusem zasilającym kamerę i łączymy je z plusem od wstecznego w lampie, żółty z białym paskiem w kostce lampy

koniec.

Kamera świeci bardzo dobrze, z daleka samochodu jest mało widoczna, wygląda prawie jak fabryczna. Minusem jest to, że nie ma regulacji kąta obiektywu i widzimy część rejestracji i zderzaka.
Ja będę starał się ją przykręcić pod lekkim kątem w górę, tak bym na ekranie widział praktycznie tylko listwę zderzaka co już wystarczy dla precyzyjnego parkowania, a więcej będzie widać co się dzieje za samochodem.

Dodatkowo polecam przed przykręceniem kamery do blendy nałożyć solidną porcję silikonu, co dodatkowo uszczelni miejsce montażu, a woda będzie miała utrudniony dostęp pod blendę. O zabezpieczeniu wywierconego otworu w klapie nie wspominam.

Aha w nocy widać bardzo dobrze, dwa światła od wstecznego bardzo dobrze oświetlają pole przed kamerą. Jedyny minus tego to lekkie przebarwienie kolorów na wyświetlaczu na czerwono. Musiałem zejść w ustawieniach ekranu z kolorów i kontrastu.
Ale sądzę że zastosowanie żarówek do wstecznego o barwie bardziej zimnej, lub LED załatwiło by sprawę.

Tak czy inaczej zakup wart swojej ceny, są jeszcze inne z regulowanym kątem obiektywu ale one wymagają większego otworu w blendzie. Są też przykręcane od zewnątrz pod blendą ale wyglądają tandetnie i za bardzo wystają.
Niektórzy montują jeszcze w listwie zderzaka
Obrazek

====================================================================================

Właśnie jestem po małej modyfikacji montażu kamery. Mogę powiedzieć, że śmiało można usunąć śrubę z kamerki i przykleić na samym silikonie, ja musiałem rozcinać nożem tak mocno była sklejona.

Zdjęcia jak to u mnie wygląda

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

Awatar użytkownika
sylwekk
Site Admin
Kontakt:

Post autor: sylwekk » 30 sie 2018, o 20:03

Fajny opis. Dzięki. Na pewno więcej pomysłów to szersze pole do eksperymentów przez kolejnych "monterów" :)

Bartos, nie użyłeś opcji ładowania fotek na forum, tylko dałeś je jako załączniki.... ;)
ex TaDeuSz ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bartos

Post autor: Bartos » 30 sie 2018, o 20:07

Że co? ;D gdzie taka opcja?
Obrazek

Awatar użytkownika
sylwekk
Site Admin
Kontakt:

Post autor: sylwekk » 30 sie 2018, o 20:09

Masz ją dostępną albo w pełnym edytorze, pod okienkiem edycji posta, albo na pasku na górze strony (na razie nazywa się Img-Upload). :)
ex TaDeuSz ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bartos

Post autor: Bartos » 30 sie 2018, o 20:51

Wybacz ale nic takiego nie mam :dunno:
Obrazek

ODPOWIEDZ