Problem z zakodowaniem dziennych w e39

Tematy związane z kodowaniem i programowaniem sterowników.
Regulamin forum
Piszemy wyłącznie o kodowaniu i programowaniu. Sprawy związane z diagnostyką komputerową umieszczamy tradycyjnie w działach, których problem dotyczy.
pablo_k3
Moje auto: BMW e38 740i 2000r

Problem z zakodowaniem dziennych w e39

Post autor: pablo_k3 » 15 lip 2013, o 21:35

Witam. Przy kodowaniu dziennych w lcmII ncs wywala mi błąd wpisu. Który z wpisów jest prawidłowy?
1.
PROGRAMMPARAMETER_LCM
us
DRL_DIMMUNG
wert_02
TAGFAHRLICHT
aktiv.

2.
PROGRAMMPARAMETER_LCM
us
DRL_DIMMUNG
wert_02
TAGFAHRLICHT_ECE
aktiv.

Czy ktoś mógłby mi dokładnie opisać jakie parametry dogładnie zmienić? (z jakich na jakie)
Kodowałem już kilka razy lcmIII i niebyło żadnego problemu
Z góry dzięki za podpowiedzi.

Awatar użytkownika
tomassi99
Site Admin
Moje auto: BMW 740d M67

Re: Problem z zakodowaniem dziennych w e39

Post autor: tomassi99 » 15 lip 2013, o 22:26

Paweł w pierwszej rubryce programmparametr_lcm nic nie zmieniasz, tagfahrligcht_ece to światła dzienne , DRL Dimmung to intensywność. W e39 jak dobrze pamiętam to trzeba jeszcze GED_FL_ALS_DRL na aktiv.

Powodzenia

pablo_k3
Moje auto: BMW e38 740i 2000r

Post autor: pablo_k3 » 16 lip 2013, o 05:37

GED_FL_ALS_DRL na aktiv - to zmieniamy ele w LCMIII lub LCMIV a mi chodzi o LCMII ;)

Awatar użytkownika
sylwekk
Site Admin
Moje auto: 740D '00
Kontakt:

Post autor: sylwekk » 16 lip 2013, o 09:54

Trzeba odczytac lcm. Nie kazdy lcm2 da sie zakodowac.
ex TaDeuSz ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Michal.Orzel
Moje auto: BMW

Post autor: Michal.Orzel » 16 lip 2013, o 11:25

LCM II
PROGRAMMPARAMETER_LCM
us
DRL_DIMMUNG
wert_02
TAGFAHRLICHT
aktiv.

Działa na 100%

Opis zapożyczony z bmw-klub.pl

"Światła długie 50% mocy- jako dzienne.

/kodowanie przu użyciu NCS Expert, zmiany w FSW_PSW/

1. Skopiuj goodpfist.pfl do katalogu z profilami NCS (ncsexpert/pfs) (profil do NCS zrobiony przez Fister’a) http://rapidshare.com/files/159091037/GOODFIST.PFL

2. W katalogu ncsexpert/work utwórz pusty plik FSW_PSW.MAN (np. w notatniku)

3. Uruchom NCSexpert, załaduj profil fisterprofile

4. Kliknij F1 (VIN/ZCS/FA), następnie kliknij F3 (ZCS/FA f.ECU)

5. Wybierz swój samochód w oknie które się otworzy- np. e39

6. Wybierz ECU do komunikacji, może być pierwsze z góry

7. Teraz wciśnij F6, czyli Back

8. Wbierz F4 "Program ECU", w tym przypadku kodujemy światła, a więc w oknie, które się pokaże wybieramy moduł LCM (Light Control Module)

9. Następnie wybieramy F5 (Basic functions) i następnie w oknie które ci się pokaże zjedź suwakiem niżej i kliknij dwa razy na „coapireadsggetfswpsw", następuje odczyt/kopiownaie FSW_PSW.TRC

10. W katalogu ncsexpert/Work znajdziesz teraz plik FSW_PSW.TRC, skopiuj go gdzieś w inne miejsce na dysku, zmień nazwę na FSW_PSW.MAN, wyedytuj w notatniku i zmień:

FL_DIMMUNG_ALS_DRL
wert_01
GED_FL_ALS_DRL
nicht_aktiv

na:

FL_DIMMUNG_ALS_DRL
wert_02
GED_FL_ALS_DRL
aktiv

*****************************************************************************************
Wyjaśnienie:
*****************************************************************************************
GED_FL_ALS_DRL oznacza Gedimmtes Fernlicht als DayRunningLight, a więc światła długie jako światła dzienne

FL_DIMMUNG_ALS_DRL oznacza Fernlicht Dimmung als DayRunningLight, a więc najprościej mówiąc stopień przyciemnienia świateł, wert_01 oznacza 0%, czyli światła świecą na maxa, wert_02 ponoć 50%, choć gdzieś cztałem że osłabiają się tylko o około 18%, tak czy inaczej w ciągu dnia można na nich jećdzić nie szkodząc innym

11. Następnie po zrobieniu w/w zmian zapisz plik FSW_PSW.MAN i wgraj go do katalogu ncsexpert/Work, podmieniając wcześniej utworzony.

12. Teraz Wracamy do NCS (nie wyłączaliśmy go podczas wykonywania punktu 10 i 11) i wciskamy Execute Job, po chwili światła się nam zapalą, zarówno ksenony jak i długie i ustawią się nam.

Od tej pory mamy już światła długie świecące słabiej niż normalnie jako dzienne. Zapalają się po włączeniu zapłonu. Jeżeli ustawimy na pokrętle na A (Automatyczne włączane przez czujnik zmroku) czyli pokrętło w lewo, w ciągu dnia 50% długie będą jako dzienne, a jak się ściemni same przełączą się na ksenony.

Aha, można kodować w ten sposób również na module LCM III (nie tylko IV), sprawdzałem i działa.

PS: NCS to nie zabawka, jeżeli nie wiesz co robić nie rób nic. Łatwo coś uszkodzić jeżeli nie wie się co się robi. Osobiście NCS używam tylko jak muszę. Czyli tak jak w tym przypadku bo chyba nie da się tego zrobić inaczej.

Pozdrawiam
Roney

PS: Jedynym minusem tej opcji jest, że jak ktoś dużo siedzi z fejsem przy aucie to będzie miał w tym czasie włączone 50% długie bo świecą się one podczas włączonego zapłonu. Z drugiej strony ciekawa opcja, sam z niej korzystam.

Panowie, światła dzienne (DRL) czyli 50% z długich da się zakodować od LCM2 począwszy wzwyż. Dla LCM3 i LCM4 przestawia się te same parametry (dobrze opisał to roney). Dla LCM2 trzeba przestawić parametr PROGRAMPARAMMETER_LCM z ece na us, Ustawić DRL_DIMMUNG na wert_02 i TAGFAHRLICHT_ECE na aktiv.

LCM4 dodatkowo we współpracy z przełącznikiem świateł z dodatkową pozycją "A" i czujnikiem RLS (Regen Licht Sensor) umożliwia pracę tak jak to zostało wcześniej opisane czyli po przekręceniu zapłonu zapalają się przygaszone drogowe jako dzienne, jak zapada zmrok, przełączają się automatycznie na mijania. Opcja dostępna w e39 chyba od września 2001.

Najważniejsza informacja, że uległo zmianie rozporządzenie ministra, regulujące techniczny aspekt świateł do jazdy w dzień. Zmiana polega na tym, że w ciągu dnia wraz z lampami dziennymi nie mogą być włączone żadne inne światła (tylne pozycyjne lub obrysowe) czyli nasze auta będą spełniać ten warunek i żaden policjant do takich świateł się nie przyczepi.
roney napisał(a):......
FL_DIMMUNG_ALS_DRL oznacza Fernlicht Dimmung als DayRunningLight, a więc najprościej mówiąc stopień przyciemnienia świateł, wert_01 oznacza 0%, czyli światła świecą na maxa, wert_02 ponoć 50%, choć gdzieś cztałem że osłabiają się tylko o około 18%, tak czy inaczej w ciągu dnia można na nich jećdzić nie szkodząc innym......

Małe sprostowanie:

wert_01 w tym przypadku to światła wyłączone (0% światła)
wert_02 to coś około 18 % (tylko nie jestem pewien, czego - czy światłości czy poboru prądu; i tylko ten jest alternatywnie dostępny w LCM2)
wert_03 to coś około 20-22%

50% byłoby chyba zbyt jasno, bo wieczorem nawet wert_03 jest dość intensywny."

Awatar użytkownika
Bartos
Moje auto: E38 730d

Post autor: Bartos » 16 lip 2013, o 15:46

czy do e38 po lifcie tak samo się koduje? te same polecenia razem z plikiem z rapidshare?
bo w tym problem, że
PS: NCS to nie zabawka, jeżeli nie wiesz co robić nie rób nic. Łatwo coś uszkodzić jeżeli nie wie się co się robi.
a kiedyś trzeba się nauczyć, szczególnie jak ktoś ładnie wszystko opisze ;D

Mam jeszcze sss progman ale nie wiem czy tam da się ustawić jednym kliknięciem
Obrazek

Awatar użytkownika
Michal.Orzel
Moje auto: BMW

Post autor: Michal.Orzel » 16 lip 2013, o 17:54

A co można spitolić w LCM ? najwyżej wgrasz pusty plik i Ci się przekoduje do startowych ustawień jak zamieszasz za wiele.

Awatar użytkownika
Bartos

Post autor: Bartos » 23 lip 2013, o 13:10

coś spitoliłem, zamieniłem na wartości
FL_DIMMUNG_ALS_DRL
wert_02
GED_FL_ALS_DRL
aktiv

i teraz na zapłonie uruchamiają mi się wszystkie światła z tył i przody łączenie z ksenonami, długie na ok 18%

ktoś wie o co chodzi? co jest nie tak?
Obrazek

Awatar użytkownika
sylwekk
Site Admin
Moje auto: 740D '00
Kontakt:

Post autor: sylwekk » 23 lip 2013, o 14:57

Wyczyść FSW_PSW.MAN, przekoduj LCM (pustym FSW_PSW.MAN). Odczytaj LCM, utwórz FSW_PSW.MAN i zmień wartości, jak napisałeś powyżej. Powinno być dobrze.
ex TaDeuSz ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Bartos

Post autor: Bartos » 23 lip 2013, o 15:20

dziękuję, chyba tak zrobię,
albo może będzie prościej,

zapisałem sobie odczytany LCM, z pliku TRC, zamieniłem go na MAN i wgrałem, światła dzienne długie się wyłączyły, ale nadal z zapłonem włączają się ksenony.

Nie chciałbym wgrywać pustym plikiem bo potem nie zakoduje sam pewnych rzeczy które już są zakodowane, a jedyna osoba którą znam, to koduje za kasę.

Może wiesz która opcja odpowiada za automatyczne włączanie świateł mijania? może jest włączona i jakbym ją wyłączył to było by już OK
Obrazek

ODPOWIEDZ