Wmiana oleju 5HP24 - na raz czy na dwa?

Od baku do wydechów i dyferencjału
Awatar użytkownika
winmediacenter
Moje auto: E38 740i M62TUB44

Wmiana oleju 5HP24 - na raz czy na dwa?

Post autor: winmediacenter » 21 kwie 2017, o 07:24

Witam.

Przymierzam się do wymiany oleju w ASB. Zakupiłem już filtr z uszczelką MANN oraz 10L oleju RAVENOL 4/5HP
Zamierzam wymienić olej na 2 razy. Zastanawiam się natomiast nad jedną rzeczą.
Czy najlepiej będzie najpierw zlać olej, wymienić filtr i zalać tyle ile wlezie nowego i po ok 1000km powtórzyć operację bez zwalania miski olejowej czy może odwrotnie - najpierw wymienić bez zwalania miski a dopiero potem na 2 raz wymienić filtr i uszczelkę.

Jest jeszcze 3 opcja. Wyjąć konwerter i napełnić go nowym olejem op czym zamontować i wykonać operację z filtrem i uszczelką raz bez zabawy w raty. Od razu mówię że nikt nie namówi mnie na wymianę dynamiczną z 2 powodów - nie mam czym przepompować oleju a na pewno nie zrobię tego odpalając auto.

Pozdrawiam i czekam na wszelkie porady

Awatar użytkownika
Bartos
Moje auto: E38 730d

Re: Wmiana oleju 5HP24 - na raz czy na dwa?

Post autor: Bartos » 21 kwie 2017, o 08:05

Ja w sumie 3 razy wymieniałem olej i 2 razy zwalałem miskę i wymieniałem filtr.
Za pierwszym razem wymieniałem filtr i myłem miskę i za drugim też. Filtr który masz będzie już zapewne zabity szlemem a nowy olej zacznie go tylko rozpuszczać. Warto też miskę umyć by nie rozpuściło się to co jest na dnie.
Za drugim razem filtr nowy też już był czarny i mniej szlamu w misce więc wymieniłem. Co będę żałował.
Za trzecim razem już nie ruszałem filtra bo lej był tylko mętny więc wypuściłem z miski i wlałem razem z Militec-1 nowy olej.
Teraz zastanawiam się czy nie wymienić czwarty raz z tym że teraz już bym wymienił filtr i odpiął waż powrotny i zakręcił silnikiem by wypompować resztę starego oleju.

Ja mam Mobil LT ale też zastanawiam się czy tym razem nie wlać Ravenol chociaż nie słyszałem dobrych opinii o nim. A Franco znów pisze, że dużo osób narzekało na Mobil z PL, że niby przegrzewa skrzynię (półsyntetyk) no a mi raz na jakiś czas wywali błąd wysokiej temp.
Obrazek

Awatar użytkownika
winmediacenter

Post autor: winmediacenter » 21 kwie 2017, o 08:20

Opinie co do oleju są różne. Czytając te fora najbezpieczniej jest nie wymieniać i nie wlewać nic. Wziąłem RAVENOL głównie z tego względu że jest droższy (a więc wg mnie lepszy) i sama nazwa 4/5HP sugeruje właśnie nasze skrzynie więc nie sądzę by producent oleju wyprodukował olej który do sugerowanej skrzyni się nie nadaje. Niestety system chłodzenia skrzyni nie jest rewelacyjny. Kiedyś myślałem nad zamontowaniem większej chłodnicy ale jakoś ten pomysł odszedł wraz z brakiem problemów z tematem przegrzewania.

A co z tematem wyjęcia konwertera? Skrzynia out? Miałem okazję przy wymianie silnika ale nie pomyślałem (mózg!)

Awatar użytkownika
Bartos

Post autor: Bartos » 21 kwie 2017, o 08:29

Jak wymienisz 2 razy to ten w konwerterze też będzie czysty
Obrazek

Awatar użytkownika
winmediacenter

Post autor: winmediacenter » 21 kwie 2017, o 09:10

Wiesz nigdy nie w 100% zawsze mieszasz pół na pół nawet po 100 wymianach część oleju jest stara :)

Awatar użytkownika
Bartos

Post autor: Bartos » 21 kwie 2017, o 11:32

Ale po trzeciej wymianie będziesz miał wymienione ponad 90% oleju, no tak działa wymiana statyczna, a oprócz konwertera zostaje jeszcze w przewodach,chłodnicy, zakamarkach skrzyni itp. Po odkręceniu samego filtra zleci Ci jeszcze ok 0,5 l.

Może zrób tak (ja tak robiłem w Hondzie i teraz chyba będę w BMW) wymień filtr, zalej pełno oleju, ściąg wąż powrotny do skrzyni i włóż do jakiegoś pojemnika. Nich ktoś odpali CI samochód i poczekaj aż zleci stary olej, jak już będzie leciał czysty lub się kończył to zgaś samochód i uzupełnij nowym.

zrob-sam-silnik/instrukcja-serwisowa-zf ... t2655.html
Obrazek

Awatar użytkownika
winmediacenter

Post autor: winmediacenter » 21 kwie 2017, o 12:52

Może spróbuję jakąś pompką przepompować, odpalać na pewno nie będę. Dzięki za instrukcję już od tygodnia leży wydrukowana :) I tak mam 10L oleju myślisz że na 2 wymiany statyczne starczy czy jeszcze kupić ze 2 litry?

Awatar użytkownika
Bartos

Post autor: Bartos » 21 kwie 2017, o 13:23

jak statycznie bez wypompowywania to na jedną wymianę ok 6- 6,5 l
Obrazek

kat
Moje auto: E38 728 Shadow Line

Post autor: kat » 21 kwie 2017, o 22:01

winmediacenter pisze:Opinie co do oleju są różne. Czytając te fora najbezpieczniej jest nie wymieniać i nie wlewać nic.
Najlepiej zmienić potem padniętą skrzynie.Rozbierałem ostatnio automat ( nie z bmw) ,który nie miał nigdy zmienianego oleju.Faaajny widok.
winmediacenter pisze:Wziąłem RAVENOL głównie z tego względu że jest droższy
Jak jest dedykowany pod daną skrzynie i jest wymieniany regularnie to się nic nie stanie.Wymieniałem na Ravenol w kilku autach i jeżdżą.
winmediacenter pisze:A co z tematem wyjęcia konwertera? Skrzynia out? Miałem okazję przy wymianie silnika ale nie pomyślałem (mózg!)
tak,skrzynia out

Jak już nie chcesz bawić się sam w dynamiczną to ściągaj michę,wyczyść ,zmień filtr,zalej nowym olejem i za 100km zrób to samo.W zupełności wystarczy.Jak nie jesteś pewny czy wystarczy to zrób to 3 razy.
Jak dynamiczna wymiana to poszukać firmy co to robi maszynką.Przepompują cały układ i tyle.W Katowicach za taka usługę płaci się 200 zł + własny olej.
Od razu po zakupie auta zrobiłem dwa razy statyczna wymianę oleju,a po pół roku dynamiczną .Moja skrzynia ma 355 tyś.

Awatar użytkownika
PiotrWawaBmw
Moje auto: BMW E38 silnik M57

Post autor: PiotrWawaBmw » 22 kwie 2017, o 09:22

Też wymieniałem 3 razy olej mam u siebie FEBI nr 14738 i 2 razy zdejmowałem miskę + filtr + uszczelka (zielona).

ODPOWIEDZ