E39 sedan - upgrade nagłośnienia do DSP

Tapicerka, wyposażenie

E39 sedan - upgrade nagłośnienia do DSP

Postprzez Jaxob » 28 wrz 2016, o 11:07

Witam szanowne grono, mam nadzieję że trafiłem we właściwy dział,

słowem wstępu - przewertowałem chyba całe forum w poszukiwaniu informacji na temat nieszczęsnego nagłośnienia DSP i z tego co widzę, mimo że wątek powraca wręcz regularnie, brakuje kilku istotnych informacji, a większość postów dotyczy E38. Czuję więc niedosyt. :roll:

Obecnie posiadam opcję "676 - HIFI loudspeaker system" wraz z monitorem navi i chciałbym zmodyfikować ją do opcji "677" (tak, wiem że według opinii niektórych ten system słabo gra, ale jestem zwolennikiem fabrycznych rozwiązań :] ). W tym celu zaopatrzyłem się we wzmacniacz, podwieszany subwoofer, oraz głośniki na tylną półkę i niskotonowe w przednie drzwi. Ale dalej mam parę wątpliwości :/

1) Podążając za numerami części na realoem głośniki średnio i wysokotonowe drzwi przednich i tylnych są takie same dla obu systemów - pytanie czy aby na pewno? Gdybym tylko dysponował możliwością dłubnięcia sprawdziłbym to organoleptycznie, ale niestety rozbebeszenie samochodu w najbliższym czasie nie wchodzi w grę, stąd prośba do Szanownych Kolegów o potwierdzenie lub obalenie tej teorii.

2) Czy obecna wiązka wystarczy czy trzeba będzie puszczać nowe kable żeby to zagrało (nie licząc oczywiście kabli subwoofera)? W tym momencie wiem też że głośniki w półce mają w obu systemach inne wtyczki, może orientujecie się jak to wygląda w przypadku pozostałych głośników?

3) Pomimo dostępu do WDS trochę pomotałem się ze schematem opięcia wzmacniacza i tak jakby nie zgadzała mi się ilość kabli między obecną wiązką a kikutami wystającymi z nowego wzmaka :roll: (tak biorę pod uwagę kable do suba ;D ) za wszelkie wsparcie w tej materii odwdzięczę się płynnym złotem :oops:

4) Jeżeli według Waszej wiedzy jeszcze brakuje mi jakichś istotnych elementów do złożenia tego w całość (dywanik na suba nie jest istotny ale jego brak trochę mnie smuci...) to również proszę o wskazanie kierunku poszukiwań.

Z góry dziękuję Wam za wszelką pomoc i pozdrawiam
Jax
Jaxob

Blog: Wyświetl wpis (0)
Moje auto: 540iA '00

Re: E39 sedan - upgrade nagłośnienia do DSP

Postprzez sylwekk » 28 wrz 2016, o 13:32

Przerabaiłem HiFi na Top HiFi wielokrotnie. W najprostszej opcji jest to podmiana wzmacniacza i montaż półki "basowej". Głośniki wysokotonowe są inne (w e38). Mają inną impedancję (mniejszą) oraz różną wielkość - od DSP są większe. Same kabelki do głośników wystarczą. Mocowo DSP wiele nie wnosi. Różnice w okablowaniu leżą głównie po stronie wyciszania i obsługi telefonu. Część funkcjonalności realizowanej obecnie przez tuner radiowy przejmuje wzmacniacz. Dodatkowo, zależnie od wersji posiadanego wzmacniacza może być konieczne jego zakodowanie.
ex TaDeuSz ;)
Obrazek
sylwekk
Site Admin

Blog: Wyświetl wpis (3)
Moje auto: 740D '01

Postprzez daro95 » 28 wrz 2016, o 21:40

Przerabialem niedawno w swojej e39 sound z hifi na dsp. Postaram sie jutro rano ogarnac moje materialy i cos wrzuce. Korzystałem z wds'a i realoem'a tam znajdziesz wszystko.
Co do braków dokupilem jeszcze kabelek łączący wzmacniacz ze zmieniarką ale kolega Sylwekk poinformował mnie że jest on zbędny , a wiec decyzja należy do ciebie.
Co do tapicerki to albo salon okolice 350pln albo polowanie. Mi udalo się przypadkowo trafić za 100 w eleganckim stanie.
Ostatnio edytowano 29 wrz 2016, o 13:06 przez daro95, łącznie edytowano 1 raz
daro95

Moje auto: e39 523i '00

Postprzez sylwekk » 28 wrz 2016, o 21:48

Kabelek jest potrzebny tylko, jeśli radio jest inne niż BM54.
ex TaDeuSz ;)
Obrazek
sylwekk
Site Admin

Postprzez daro95 » 28 wrz 2016, o 21:57

O i człowiek znowu się dowiedział czegoś pożytecznego. ;D
daro95

Postprzez Jaxob » 28 wrz 2016, o 23:09

Dzięki za odzew,
zmieniarki jeszcze nie posiadam, aczkolwiek planuję jej zakup w niedalekiej przyszłości więc i wiedza na temat jej podpięcia będzie przydatna.
Moje radio to BM24, mam nadzieję że to nie skomplikuje zbytnio sprawy. Posiadam również na pokładzie telefon, ale wg realoem przy dsp nie ma wskazanej odrębnej wersji głośnika dla tej opcji (przeciwnie w systemie hifi). Przy e38 numery głośników mid i high są różne dla obu systemów, a już przy e39 takie same, z tym że po rozwinięciu opcji pojawiają się pozycje "zastąpione" :roll: trochę zgłupiałem - chyba bez zaglądnięcia co w drzwiach siedzi się nie obędzie. :mad:
Ogólnie mówiąc o ile roleta, aktywne fotele i dodatkowe 12v "wedle fabrycznych wytycznych" nie stanowiły dla mnie problemu, to system audio trochę mnie - akustyka scenicznego - zagiął... wstyd :wall:

Pozdrawiam
Jax
Jaxob

Moje auto: 540iA '00

Postprzez daro95 » 29 wrz 2016, o 07:54

Rozpiska głośników by Daro. :cool:
Obrazek

Niestety ja mam u siebie bm54, a więc schematy będziesz musiał prześledzić w wds.

Ilość przewodów do głośników jest wystarczająca. A więc pozostaje tylko przepinka wzmacniaczy.

I tak jak wspomniał Sylwekk telefonem będzie sterowany wzmacniaczem, a nie bm. Zostaną ci wolne przewody od zestawu głośnomówiącego idące do przednich drzwi czarno/brąz i czarno/biały o ile dobrze pamiętam.
daro95

Postprzez sylwekk » 29 wrz 2016, o 08:38

Te kable pozostałyby, jakby zmieniał ze zwykłego audio, bez żadnego zewnętrznego wzmacniacza. Niepodłączone pozostaną kable od tylnych głośników z tunera. Wzmacniacz DSP rozszywa stereofoniczny sygnał na 14 głośników rozmieszczonych w aucie (w e39 może być ich mniej, w e38 półka liczy 4 głośniki).
ex TaDeuSz ;)
Obrazek
sylwekk
Site Admin

Postprzez daro95 » 29 wrz 2016, o 13:01

W e39 nie licząc subwoofera ilość głośników przy hifi i dsp jest jednakowa, każdy głośnik sterowany swoją parą przewodów.
Wersja bida czyli stereo ma 6 głośników w przednich drzwiach są po dwa ale sterowane jedną parą przewodów. Wysokie tony odseparowane kondensatorem.

Hifi ma 10 głośników. Wzmacniacz jest sterowany czterema kanałami z bma.
DSP ma 10 głośników + 4 subwoofer. Wzmacniacz sterowany jest dwoma kanałami z bma.

Może coś rozjaśniłem. :/
daro95

Postprzez brobmw » 29 wrz 2016, o 14:02

Daro przy hifi nie ma głośników w drzwiach z tyłu co za tym idzie ilość głośników przy hifi i dsp jest różna (nie wliczając w to suba).
brobmw

Moje auto: e39 540iA 2003r.

Następna strona

Powrót do Wnętrze