Problem odbijaniem kierownicy E38

Od kierownicy i półosi do kół

Problem odbijaniem kierownicy E38

Postprzez winmediacenter » 30 lis 2016, o 13:25

Witam.

W moim aucie pojawił się problem (a nawet trudno powiedzieć że pojawił bo nie pamiętam czy wcześniej było okej, nie przywiązywałem uwagi do tego).
Po wymianie kompletu wahaczy przód, amortyzatorów i sprężyn zauważyłem że kierownica nie wraca w położenie 0. Tzn jeżeli wejdę w zakręt dynamiczniej jest okej. (w e38 szwagra jest duuużo lepiej nawet jak ledwo się toczy kierownica aż sprężynuje w rękach do pozycji 0)

ustawiłem zbieżność - zero różnicy
Servo nie wchodzi w grę bo gdy u szwagra eksperymentowaliśmy z podmianą zaworków nie było różnicy.
kolumna kierownicza nie jest zatarta (sprawdzone)

Najdziwniejsze jest natomiast jedno. Podniosłem auto na dwóch lewarkach z przodu i odpaliłem w celu sprawdzenia czy nie jest może coś zatarte w zawieszeniu (łożyska amorków, wąsy drążka itp). Skręciłem koła i rękoma próbowałem wrócić kołem do pozycji zerowej. Szczerze mówiąc spory opór. Trzeba trochę siły włożyć. Natomiast po zgaszeniu auta (ku mojemu zdziwieniu) nie miałem żadnych problemów żeby zrobić to jedną ręką. Tak jakby wspomaganie stawiało opór.

Jeszcze dziwniejsze że po odkręceniu sławetnej śtuby regulacji przekładni (niektórzy twierdzili że pół obrotu daje mega różnicę) o PONAD 2 obroty praktycznie nie widzę różnicy w luzach na przekładni. Po odpaleniu jest dokładnie tak samo jak przed regulacją.

Przewody zakute na nowo, zalany DEXTRON III (wiem że zalecany II ale na II było to samo)

Ja osobiście stawiam w przekładnię ale wszyscy mówią że to element nie do zabicia.

Panowie pomóżcie bo ja już zwątpiłem. Nie chcę bez sensu wymienić przekładni.

Dodam że pompe wymieniałem jakiś czas temu. Gdyby nie dawała ciśnienia to serwo by nie działało a wspomaga w miarę ( no u szwagra w e38 jest troszkę lepiej)
Ostatnio edytowano 30 lis 2016, o 13:28 przez winmediacenter, łącznie edytowano 1 raz
winmediacenter

Blog: Wyświetl wpis (0)
Moje auto: E38 740i M62TUB44

Re: Problem odbijaniem kierownicy E38

Postprzez Michal.Orzel » 30 lis 2016, o 13:27

1- Walniete kiedys auto.
2- Zbieżność i geometria do poprawki.
3- Kiere możesz sobie też ustawić jak potrzebujesz... przy okazji.
Michal.Orzel

Moje auto: BMW

Postprzez winmediacenter » 30 lis 2016, o 13:35

1 - albo jest wyjątkowo dobrze pospawane albo nie wiem ale demontowałem większość elementów z samochodu blacharskich, zderzaki drzwi itp plus mierzenie miernikiem bardzo dokładnie przykładając się do miejsc prawdopodobnych przy spawańcu i nie wykazuje żadnej kolizji. szpachli brak wszędzie jest max 180mikronow. Aż sam byłem w szoku.

2 - ponoć za to odpowiada kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy który w e38 jest nie regulowany.
winmediacenter

Postprzez Michal.Orzel » 30 lis 2016, o 13:38

Skoro krecisz kierownica lekko i nie czujesz oporów to nie wina wspomagania tylko geometrii + zbieżności kół... one głównie odpowiadaja za powrót kierownicy a tym samym i kół na swoje miejsce.
Michal.Orzel

Postprzez winmediacenter » 30 lis 2016, o 13:41

Spróbuję pojechać na regulację jeszcze do innej firmy może to coś da. no ale wiesz auta nie ściąga w bok a z przodu w sumie regulacja tylko na końcówkach drążka jest.
winmediacenter

Postprzez Michal.Orzel » 30 lis 2016, o 13:44

Jak dla mnie to wymyslasz... przekrec kierownice na prosto i tyle. Zawsze kiera wraca szybciej przy dynamicznych manewrach.
Dodatkowo masz na pewno kapcie prawie jak w ciezarowce to sie nie dziw :)
Michal.Orzel

Postprzez winmediacenter » 30 lis 2016, o 13:49

Każdy kto wsiada to zauważa. Mam zwyczajne koła 8J z 235 chyba na 40 na 18 (dodam że też podmieniałem). szwagier ma wieksze walce i jest naprawdę spora różnica. On wsiadając do mnie zawsze mówi "k..a ale ta kierownica mnie wk..a" no i jadac odwrotnie mam to samo wrażenie. Samo przekręcenie kierownicy na wprost po wyjściu z ciasnego zakrętu jest trudniejsze niż wykonanie wejścia w ten zakręt.
winmediacenter

Postprzez Michal.Orzel » 30 lis 2016, o 13:52

Co za zawias wkładałeś? markowy jakiś czy chinole ? Ciekawy jestem .
Michal.Orzel

Postprzez winmediacenter » 30 lis 2016, o 13:54

Amorki kayaby wahacze lemforder. końcówek nie wymieniałem ani drążka środkowego.
winmediacenter

Postprzez Michal.Orzel » 30 lis 2016, o 13:56

Ustaw kiere prosto, na odpalonym aucie i na postoju sprawdz do oporu w lewo i w prawo ile obrotów robisz, musi byc identyko, sprawdz tez jak sie zachowuje wspomaganie po dociagnieciu do oporu kiery w obie strony (potrzymaj tak chwile) , czy nie ma dziwnych jęków i czy obroty Ci nie idą w dół. Warto też zawsze zwrócić uwagę czy przy wymianie zawiasu gość Ci przypadkiem na wiszacych kółkach go nie skręca... bo raz że to do dupy robota, dwa że raz dwa wypierdzielisz zawias.
Ostatnio edytowano 30 lis 2016, o 13:59 przez Michal.Orzel, łącznie edytowano 1 raz
Michal.Orzel

Następna strona

Powrót do Zawieszenie / podwozie