[e38&e39] Naprawa taśmy wyświetlacza navi 16:9

Naprawa taśmy wyświetlacza navi 16:9

Postprzez tomtom1994 » 8 gru 2015, o 20:08

W tym poradniku postaram się opisać krok po kroku jak naprawić problem migającego, znikającego, niełączącego ekranu nawigacji 16:9 w BMW E39.

W moim aucie pojawił się bardzo irytujący problem. Wyświetlacz navi raz działał a raz nie. Wyświetlał wtedy tylko biały obraz natomiast dźwięk działał bez zarzutu. Po uchyleniu ekranu i poruszaniu taśmą obraz wracał. Aż do kolejnej nierówności drogi.
Diagnoza była oczywista - problem z taśmą, coś nie łączy. Gdy miałem chwilę czasu postanowiłem zająć się tym problemem.

Sposób przedstawiony przeze mnie jest metodą którą zastosowałem do naprawy swojego urządzenia. Nie ponoszę odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku próby naprawy przy korzystaniu z mojego sposobu. Wszystkie czynności przeprowadzasz na własną odpowiedzialność.
Poradnik wykonany przez tomtom1994 dla www.bmw-klub.pl, www.e38e39.pl i www.bmw5er.pl

1. Ekran przed naprawą wyglądał tak:
Obrazek

2. Przystępując do naprawy musimy wyciągnąć z auta całą stację - będzie dużo łatwiej. Demontujemy plastikową ramkę która jest zamontowana "na wcisk" podważamy od górnych rogów stopniowo w dół aż w końcu wyjdzie. Nic na siłę bo możecie połamać zatrzaski. Polecam robić to od środka przy uchylonym monitorze, widać wtedy w górnych rogach zaczepy które trzeba zwolnić by zdemontować ramkę.
Obrazek

3. Odkręcamy śrubki po lewej, prawej i na dole. Możecie nie mieć ich wszystkich, u mnie nie było kompletu, na zdjęciach (niektóre zdjęcia z netu) też nie ma kompletu.
Obrazek
Obrazek

4. Po odkręceniu ostrożnie (uważając na plastiki i kable) wyciągamy stację i odłączamy dwie kostki z tyłu.
5. Odkręcamy dwie śrubki z góry
Obrazek

6. Odkręcamy śrubki z zawiasów po obu stronach, uwalniamy ekran który nadal trzyma taśma.
Obrazek

7. Odkręcamy 3 śrubki i delikatnie podważając od góry zdejmujemy czarną ramkę ze stelażu stacji. Uważamy na taśmę.
Obrazek

8. Polecam na tym etapie odpiąć taśmę od strony centralki stacji. WAŻNE - ZWRÓĆ UWAGĘ JAK JEST ZAMONTOWANA I ZAPAMIĘTAJ LUB ZRÓB ZDJĘCIE.
Podnosimy białe plastikowe wtyki do góry i taśma wychodzi.
Obrazek

9. Uwalniamy całkowicie monitor, odkręcamy śrubki trzymające jego tylną obudowę i zdejmujemy plastik. Uwaga na elektronikę!
10. Dobieramy się do mocowania taśmy i poprawiamy zatrzaski. U mnie nie trzymał ten zaznaczony kółkiem. Dopychamy do końca taśmę i dociskamy zatrzaski tak by dobrze trzymały naszą taśmę. Polecam zająć się wszystkimi 4 w tym miejscu.
Obrazek

11. Składamy wyświetlacz w odwrotnej kolejności w stosunku do rozkładania.
12. Ponownie montujemy taśmę w centralce stacji. Mocujemy ją za pomocą zatrzasków, sprawdzamy czy trzyma.
13. Montujemy wszystkie części w odwrotnej kolejności w stosunku do demontażu.
14. Wracamy ze stacją do auta, podłączamy kostki, sprawdzamy czy wszystko działa i montujemy stację w aucie.
15. Cieszymy się działającym poprawnie ekranem.
tomtom1994

Blog: Wyświetl wpis (0)
Moje auto: E39

Re: Naprawa taśmy wyświetlacza navi 16:9

Postprzez sylwekk » 8 gru 2015, o 20:11

Widzę, szalejesz :D Dawno takich materiałów nie było na naszym forum... Znów chce się coś podłubać przy samochodzie... ;)
ex TaDeuSz ;)
Obrazek
sylwekk
Site Admin

Blog: Wyświetl wpis (3)
Moje auto: 740D '01

Postprzez brobmw » 8 gru 2015, o 22:46

Na pewno skorzystam z tego poradnika.
brobmw

Moje auto: e39 540iA 2003r.

Postprzez Supermen » 9 gru 2015, o 00:00

Wzór poradnika :thup:

Fajnie, że są jeszcze ludzie którym się tak chce.
Supermen
Site Admin

Moje auto: BMW E38 750iL

Postprzez PiotrWawaBmw » 23 kwi 2016, o 17:25

Bede musiał skorzystać z poradnika od czasu do czasu zanika obraz np; dzieje sie losowo raz na miesiac.
PiotrWawaBmw

Moje auto: BMW E38 silnik M57

Powrót do Zrób to sam