[E39] Poradnik: wyprowadzenie RCA ze wzmacniacza HiFi

[E39] Poradnik: wyprowadzenie RCA ze wzmacniacza HiFi

Postprzez D1_PITER » 15 wrz 2015, o 09:11

Witam

Prezentuję fotoporadę wyprowadzenia sygnału na dodatkowy wzmacniacz z fabrycznego wzmacniacza systemu HiFi. Potrzebna będzie lutownica z małym grotem, przewody sygnałowe, gniazda RCA i dwa rezystory 1000 omów. Należy wymontować wzmacniacz z auta. Oto pacjent:

Obrazek

Obrazek

Na wstępie napiszę kilka informacji odnośnie systemu HiFi w E39. System składa się z 10-ciu głośników i wzmacniacza. Sygnał z jednostki sterującej (radia) jest prowadzony wysokim poziomem (wyjścia głośnikowe) na wzmacniacz. We wzmacniaczu są odpowiednie obwody wejściowe które radzą sobie z sygnałem z radia (masa z offsetem napięciowym) a także zestaw aktywnych zwrotnic. Wzmacniacz posiada pięć takich samych końcówek mocy TDA 7374 które dysponują mocą 2 x 21W przy 10% THD. Łącznie wzmacniacz ma 10 x 21W czyli 210W ale przy 10%THD. Wszystkie głośniki w E39 mają 4 omy. Głośniki niskotonowe są w małych obudowach zamkniętych.

Obrazek

Wyjścia na Cinch'e będziemy wyprowadzać z tylnych kanałów. Dobrze zaznaczyć sobie na płytce miejsca w które będziemy się wlutowywać.

Obrazek

Przygotowujemy krótkie odcinki przewodów sygnałowych. Ekrany lutujemy do dolnych kropek a środkowe żyły poprzez rezystorych 1000 omów do górnych kropek. Można zastosować rezystory przewlekane - ja akurat miałem smd. Dobrze jest wszystko zakleić silikonem, bo w aucie wibracji nie brakuje.

Obrazek

W obudowie wiercimy miejsca na dwa gniazda RCA i montujemy je. Lutujemy tylko żyły sygnałowe. Ekranów do gniazd RCA nie lutujemy, żeby nie robić niepotrzebnych pętli mas. Złącza i tak mamy dobrze zmasowane poprzez obudowę wzmacniacza. Na dobrą sprawę można by zastosować zwykłe przewody jednożyłowe, bo wzmacniacz i tak jest dobrze zaekranowany obudową. Ja jednak wolałem to zrobić najlepiej jak potrafię.

Obrazek

Składamy i cieszymy się gotowymi wyjściami na dodatkowy wzmacniacz. Sygnał do załączenia wzmacniacza jest na białym przewodzie wtyczki z grubymi pinami.

Obrazek
D1_PITER

Blog: Wyświetl wpis (0)
Moje auto: E39 528

Powrót do Zrób to sam