[EXX] Solidne przyklejenie maty wygłuszającej drzwi - DIY

[EXX] Solidne przyklejenie maty wygłuszającej drzwi - DIY

Postprzez tomtom1994 » 10 lip 2016, o 13:01

Około rok temu opracowałem metodę naprawy tanim kosztem rozmoczonego boczku drzwi w E39. Wszystko stało się za sprawą odklejającej się maty wygłuszającej. Nadszedł czas by zrobić z tym porządek. Dotyczy E39 ale podejrzewam że w innych modelach będzie tak samo.

Przedstawiony sposób zakłada regenerację fabrycznej spoiny. Można dołożyć miejscami świeżej ale nie jest to konieczne.

Potrzebne nam będą:
  • opalarka z regulacją temperatury (od biedy może być i suszarka do włosów ale trzeba się liczyć z tym że będzie to dłużej trwało).
  • patyczek do mieszania masą butylową (ja użyłem plastikowego by nie rysować drzwi, metalowy będzie się też nagrzewał, plastik musi być dość twardy by się nie stopił)
  • jeśli mamy duże ubytki masy butylowej to kilka metrów sznura butylowego

Zrywamy matę tak by uzyskać dostęp do spoiny na całości drzwi. Uwaga nie porozrywajcie maty.

Opalarkę ustawiamy na 200 stopni (jest to optymalna temperatura, trochę więcej i topi matę. Jeśli w waszym przypadku mata zacznie się topić przy 200 stopniach, należy niezwłocznie zmniejszyć temperaturę i stale obserwować zachowanie wygłuszenia), bierzemy patyczek i rozgrzewamy spoinę na drzwiach. Postępujemy fragment po fragmencie. Gdy staje się plastyczna mieszamy ją patyczkiem by wydobyć jej właściwości. Ma się świecić i kleić. Zwracamy uwagę by masa dobrzy przyczepiła się do drzwi. Każda szpara to potencjalny problem w przyszłości. Dlatego je tworzyłem coś w rodzaju stożka

Obrazek
Obrazek

Gdy już zrobimy tak cały obrys drzwi możemy uzupełnić braki masa sznura butylowego. Na zdjęciach szare paski to nowa masa. Rolka kilkumetrowa około 30zł.
Nowo nałożony sznur również rozgrzewamy i formujemy, scalając niejako z poprzednią masą.

Obrazek
Obrazek

Następnie zabieramy się za odświeżenie masy na macie wygłuszającej. Również 200 stopni, postępujemy analogicznie. Po odświeżeniu całego obrysu wracamy do auta. Przekładamy klamkę i kable. Przykładamy matę do drzwi. WAŻNE - w tym momencie potrzebna jest precyzja. Mamy tylko jedną próbę, musimy dobrze trafić bo masa odświeżona chwyta natychmiast i bardzo mocno.

Dociskamy palcami, uderzamy pięścią, niecierpliwi mogą użyć młotka... Bierzemy opalarkę i rozgrzewamy ponownie krawędzie, stale je dociskając by masa ostatecznie dobrze się przykleiła. Jeśli w którymś miejscu wyjdzie nam za dużo spoiny, polecam ją "zaszpachlować".

Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 19 lip 2016, o 08:10 przez tomtom1994, łącznie edytowano 1 raz
tomtom1994

Blog: Wyświetl wpis (0)
Moje auto: E39

Re: [EXX] Solidne przyklejenie maty wygłuszającej drzwi - DI

Postprzez Michal.Orzel » 10 lip 2016, o 22:52

Sylikon RTV Wurth czarny, doskonale sie sprawdza.
Michal.Orzel

Moje auto: BMW

Postprzez Supermen » 19 lip 2016, o 01:25

Fajny tutorial :)

Gdzie sznur butylowy dostałeś?

Ja w E34 zamiast opalarki użyłem suszarki do włosów. Nic nie zrobi z wygłuszeniem a stara masa robi się plastyczna ;)
Supermen
Site Admin

Moje auto: BMW E38 750iL

Postprzez tomtom1994 » 19 lip 2016, o 08:08

Kupowałem od gościa z olx jakieś pół roku temu. 25zł chyba za rolkę więc grosze.
Suszarki też próbowałem jednak osiąga mniejszą temperaturę i nie było to tak efektywne jak opalarka. Natomiast jeśli ktoś nie ma opalarki to może powalczyć suszarką.
tomtom1994

Moje auto: E39

Powrót do Zrób to sam